Zachęcamy do korzystania z pomocy prawnej i psychologicznej świadczonej na terenie naszej gminy!

Pomoc prawna i psychologiczna jest udzielana BEZPŁATNIE.

pomoc_prawna.jpg


NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA świadczona na podstawie ogólnopolskiego systemu

ministerstwo-sprawiedliwosci.jpg




W każdy czwartek i piątek od godziny 7.30- 11.30 w Urzędzie Gminy Wólka w pokoju nr 23 A na II piętrze udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna.

Kto udziela porad?

Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest osobiście przez adwokata lub radcę prawnego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, przez aplikanta adwokackiego lub aplikanta radcowskiego. Ponadto porad mogą udzielać doradcy podatkowi – w zakresie prawa podatkowego oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie związane ze świadczeniem pomocy prawnej).

 Dla kogo?

Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają niżej wymienione osoby po przedłożeniu stosownych dokumentów:

  • młodzież do 26. roku życia (po przedłożeniu dokumentu stwierdzającego tożsamość),
  • osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej (po przedłożeniu oryginału albo odpisu decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej lub zaświadczenia o udzieleniu świadczenia),
  • osoby, które ukończyły 65 lat (po przedłożeniu dokumentu stwierdzającego tożsamość)
  • osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny (po przedłożeniu ważnej Karty Dużej Rodziny),
  • kombatanci (po przedłożeniu zaświadczenia, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego),
  • weterani (po przedłożeniu ważnej legitymacji weterana albo legitymacji weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011r. o weteranach działań poza granicami państwa),
  • osoby, które znalazły się  w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej (po złożeniu oświadczenia, że zachodzi co najmniej jedna z wymienionych okoliczności)
  • kobiety w ciąży, po okazaniu dokumentu potwierdzającego ciążę.

Co obejmuje?

 Pomoc prawna polega na:

  • poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach;
  • wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego;
  • pomocy w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym;
  • sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Jakiego zakresu prawa dotyczyć nieodpłatna pomoc prawna?

Uprawnieni mogą uzyskać informacje w zakresie:

  • prawa pracy;
  • przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej;
  • prawa cywilnego;
  • spraw karnych;
  • spraw administracyjnych;
  • ubezpieczenia społecznego;
  • spraw rodzinnych;
  • prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomoc nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

 Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej

Na terenie powiatu lubelskiego utworzono 6 głównych punktów ze zmiennymi adresami stanowiącymi mobilne miejsca udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.

Prowadzenie Punktów Nr 1, 2, 3 powierzono organizacji pozarządowej, natomiast prowadzenie Punktów Nr 4, 5, 6 adwokatom oraz radcom prawnym.

Wszystkie punkty usytuowane są w lokalach gminnych, tym samym informacje o szczegółowej lokalizacji można uzyskać w poszczególnych gminach.

Osoby chcące skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, którym ta pomoc przysługuje, mogą ją uzyskać w każdym przedstawionym punkcie niezależnie od swojego miejsca zamieszkania.

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA świadczona przez Kancelarię Prawną Filipek & Kamiński SP.K.

logo_kancelaria_fk_300.jpg




Dodatkowo mieszkańcy Gminy Wólka bez względu na wiek mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej świadczonej przez Kancelarię Prawną Filipek & Kamiński SP.K. w każdy poniedziałek w godzinach 9.00-14.00.

Świadczone są porady w zakresie: prawa cywilnego, spraw rodzinnych, prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, ubezpieczenia społecznego, spraw administracyjnych, spraw karnych, prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA i pSyChologiczna świadczona przez Stowarzyszenie „Rysa”


rysa_logo.png



Przypominamy, że w dalszym ciągu są udzielane porady prawne i psychologiczne przez Jednostkę Specjalistycznego Poradnictwa - Stowarzyszenie „Rysa”. Porady są udzielane w każdy pierwszy i ostatni czwartek miesiąca w Urzędzie Gminy Wólka w pokoju nr 23A na II piętrze od godz. 13.00 – 14.30. Wsparciem są objęte osoby korzystające z systemu pomocy społecznej, osoby znajdujące się w kryzysie, ofiary i sprawcy przemocy oraz osoby uzależnione i współuzależnione. Jest to zadanie publiczne zlecone przez Powiat lubelski (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie).

 

 

Zachęcamy Państwa do korzystania z pomocy prawnej i psychologicznej świadczonej na terenie naszej gminy!  To merytoryczna i kompleksowa usługa, po którą warto sięgać, jeśli tylko spełnia się ustawowe kryteria.

Zobacz cały komunikat na stronie