UWAGA

ALERT

214645198_336228114749531_7486927610817577264_n.jpg
ANALIZA WARUNKÓW BURZOWYCH DLA POLSKI - KOREKTA
Ważność: od godz. 20:00 dnia 09.07.2021 do godz. 08:00 dnia 10.07.2021
W nocy burze będą występować we wschodniej połowie kraju i na północy. Na wschodzie burzom będą towarzyszyć opady deszczu do 60 mm, porywy wiatru do 100 km/h, możliwy grad do 5 cm średnicy, a na północnym wschodzie możliwe porywy wiatru do 115 km/h.
Na północnym zachodzie głównym zagrożeniem towarzyszącym burzom będą opady deszczu do 50 mm, możliwy również opad gradu do 5 cm średnicy oraz porywy wiatru do 80 km/h.
Opis szczegółowy:
W nocy Polska będzie pomiędzy płytką zatoką niżową związaną niżem, którego ośrodek będzie przemieszczać się znad środkowego Pomorza w rejon Bornholmu, a słabym wyżem z centrum nad wschodnią Białorusią. Na górnych poziomach będzie układ wymuszający cyrkulację południową (odcięty układ niżowy z ośrodkami nad Morzem Celtyckim, Morzem Północnym i wschodnimi Niemcami oraz wyż z centrum nad wschodnią Białorusią). Z zachodu na wschód wolno będzie przesuwać się chłodny front atmosferyczny z przedfrontową linią zbieżności. Przed frontem atmosferycznym, z południa, będzie napływać ciepła i wilgotna zwrotnikowa masa powietrza, a za frontem, z północnego zachodu, chłodniejsze powietrze polarne morskie.
W nocy czynnikiem inicjującym konwekcję na wschodzie i na wschodnim Pomorzu będzie unoszenie powietrza w strefie frontu atmosferycznego i przedfrontowej linii zbieżności. Na północnym zachodzie kraju troposferę będzie destabilizować obecność górnego ośrodka niżowego.
W napływającej z południa przed frontem masie powietrza, będzie umiarkowana i silna niestabilność (MUCAPE miejscami do 3500 J/kg, LI miejscami około -6) oraz duże zasoby wilgoci (TPW do 50 mm, stosunek zmieszania w warstwie przyziemnej około 15 g/kg). Wilgotnej i niestabilnej masie powietrza będzie towarzyszył wyraźny, południowy przepływ i ścinanie w warstwie 0-6km osiągające wartość 20 m/s. Skrętność wiatru w warstwie do 3 km będzie osiągać 200 m^2/s^2. Dobre warunki kinematyczne będą sprzyjać rozwojowi zorganizowanej konwekcji. Na wschód od frontu atmosferycznego komórki burzowe będą układać się w łuki burzowe. Miejscami powstaną superkomórki (nie można wykluczyć powstania lokalnie tornado). Możliwy jest rozwój na północnym wschodzie bow echo, któremu będą towarzyszyć porywy wiatru do 115 km/h. Burzom będą towarzyszyć ulewy. Komórki burzowe miejscami będą dryfować wzdłuż linii przepływu dlatego opady będą się kumulować, możliwy opad gradu do 5 cm średnicy. Prognozowana suma opadów miejscami do 60 mm.
Na północnym zachodzie rozwój głębokiej konwekcji będzie wspomagać obecność górnego ośrodka niżowego. Na tym obszarze głównym zagrożeniem towarzyszącym burzom będą opadu deszczu. Prognozowana suma opadów do 50 mm. Możliwy opad gradu do 5 cm średnicy. Porywy wiatru mogą dochodzić do 70 km/h, a na Ziemi Lubuskiej do 80 km/h.